خانه / اخبار / آخرین آمار از جان‌باختگان و مفقودان فاجعه خونین منا به‌ تفکیک استان‌ها
مهره مار اصل 7030
حادثه منا ، حادثه منا ، کشته شدن زائران ایرانی

آخرین آمار از جان‌باختگان و مفقودان فاجعه خونین منا به‌ تفکیک استان‌ها

فاجعه‌ مِنا که در روز عید قربان رخ داد، منجر به کشته، مجروح‌ و مفقود‌شدن هزاران نفر از مسلمانان شد که در این بین براساس آخرین آمار شمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر و شمار مفقودان به ۲۴۶ نفر رسیده است.
به گزارش مشرق، فاجعه‌ مِنا که در روز عید قربان رخ داد، منجر به کشته، مجروح‌ و مفقود‌شدن هزاران نفر از مسلمانان شد.

در این بین براساس آخرین آمار شمار جان‌باختگان ایرانی فاجعه خونین مِنا به ۲۲۸ نفر رسیده و نیز تعداد افرادی که بعد از این حادثه تا این لحظه به کاروان خود مراجعه نکردند، به ۲۴۶ نفر رسیده است.

اســــتـــان خــــراســـــان‌رضـــــوی؛ ۵۱ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۳۶ مــــفـــقـــــودی

محمد حسین واحدی معاون امور زیارتی استانداری خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، اظهار داشت: هنوز زمان ورود پیکر حجاج خراسان‌رضوی حادثه منا مشخص نیست و مراحل قانونی را طی می‌کند.

وی با بیان اینکه دو ستاد اجرایی در رابطه با حادثه منا تشکیل شده که یک ستاد با ریاست استاندار و ستاد دیگر با ریاست معاون امور زیارتی استانداری خراسان رضوی است، افزود: در این ستاد ۲۶ دستگاه اجرایی استان عضو هستند و مسئولیت‌های هریک از این دستگاه‌های عضو نیز مشخص است.

معاون امور زیارتی استانداری خراسان رضوی به آخرین تعداد فوتی، مصدوم و مفقود حجاج خراسان رضوی در حادثه منا اشاره و بیان‌کرد: براساس آخرین آمار ۵۱ نفر از زائران خراسان‌رضوی در این حادثه جان باختند که از این تعداد ۲۲ نفر مربوط به شهرستان نیشابور، مشهد ۱۶ نفر، سبزوار۷ نفر، فیروزه ۳ نفر و شهرستان‌های کاشمر، خوشاب و تایباد هرکدام یک نفر فوتی داشته‌اند.

واحدی تعداد مفقودین حادثه منا در خراسان رضوی را ۳۶ نفر اعلام کرد و گفت: از تعداد مذکور ۲۴ نفر نیشابور، ۷ نفر مشهد، ۴ نفر سبزوار و تایباد یک نفر است همچنین تعداد مصدومان حادثه منا ۴ نفر هستند که از این تعداد یک مصدوم متعلق به مشهد و ۳ مصدوم دیگر متعلق به شهرستان سبزوار است.

وی خاطرنشان‌کرد: مراسم تشییع جان‌باختگان حادثه منا از میدان بسیج به سمت بارگاه منور رضوی برگزار و پس از طواف در بارگاه منور رضوی در گلزار شهدای مشهد و شهرستان‌های نیشابور، سبزوار، تایباد، خوشاب،کاشمر، فیروزه به خاک سپرده می‌شوند.

اســــتـــان فـــــــارس؛ ۲۸ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۲۰ مــــفـــقـــــودی

براساس آخرین آمار شمار جان‌باختگان استان فارس به ۲۸ نفر و مفقودین به ۲۰ نفر رسیده است.

اسامی جان‌باختگان براساس شماره کاروان:

 1. عباس لطفی ۲۴۰۱۰
 2. داود امیرآبادی ۲۴۰۱۰
 3. عزت اله ایزدی۲۴۰۱۰
 4. اسماعیل جعفری۲۴۰۱۰
 5. احمد خادمی ۲۴۰۱۶
 6. حسن خواجه پور ۲۴۰۱۶
 7. حسین محمدی ۲۴۰۱۶
 8. اسکندر ناصری ۲۴۰۱۶
 9. مختار اکبری ۲۴۰۱۶
 10. نادعلی امینی ۲۴۰۱۶
 11. حسین پیروی اکبرآبادی ۲۴۰۱۶
 12. حسین استخری ۲۴۰۱۹
 13. وحید اسلامی ۲۴۰۱۹
 14. اسدالله ایمن پور ۲۴۰۱۹
 15. محمد راکعی ۲۴۰۱۹
 16. محی الدین سیدباقری ۲۴۰۱۹
 17. محمدحسن ملایم ۲۴۰۱۹
 18. سیدابوالقاسم یغطین ۲۴۰۱۹
 19. نعمت الله منصوری ۲۴۰۳۷
 20. احمدنجفی ۲۴۰۳۷
 21. نصرت الله واحدی ۲۴۰۳۷
 22. علی نظر برومند ۲۴۰۳۷
 23. محمدباقر بهمن زادگان ۲۴۰۳۷
 24. حسین حیاتی ۲۴۰۳۷
 25. محمدخندان ۲۴۰۳۷
 26. قاسم رحمانی ۲۴۰۳۷
 27. اسماعیل روستایی ۲۴۰۳۷
 28. غلام عباس سهیلی ۲۴۰۳۷

اسامی حجاجی که تاکنون به کاروان‌های خود مراجعه نکرده‌اند:

 1. عبدالرسول ابراهیمی ۲۴۰۱۰
 2. عطاء اله برزگر ۲۴۰۱۰
 3. علی میرزا حسینی دهقانی ۲۴۰۱۶
 4. علی محمد خادم زاده ۲۴۰۱۹
 5. مرتضی خالو احمدی ۲۴۰۱۰
 6. ولی اله خانی ۲۴۰۱۶
 7. حمید دریانورد ۲۴۰۱۶
 8. محمد ذاکری ۲۴۰۱۹
 9. مصطفی رحمانی ۲۴۰۳۷
 10. غلام حسین زارع ۲۴۰۱۹
 11. جلیل زارعی ۲۴۰۳۷
 12. خلیل زارعی ۲۴۰۳۷
 13. عبدالرضا سلیمی ۲۴۰۱۰
 14. غلام رضا شاکرین ۲۴۰۳۷
 15. حبیب اله شریفی ۲۴۰۱۰
 16. عبدالعزیز فرح ۲۴۰۱۶
 17. جلیل قاسمی ۲۴۰۱۶
 18. بهرام مجد ۲۴۰۱۹
 19. عطاء‌الله منصوری ۲۴۰۱۰
 20. علی همت زاده ۲۴۰۱۹

اســــتـــان لـــرســـتـــان؛ ۱۹ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۱۳ مــــفـــقـــــودی

محمد خسروی مدیرکل حج و زیارت لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار تعداد جان‌باختگان لرستانی که در حادثه منا جان باخته‌اند، از ۱۷ نفر به ۱۹ نفر رسیده است.

وی بابیان اینکه تعداد جان‌باختگان کاروان بروجرد ۹ نفر و تعداد کشته‌شدگان کاروان الیگودرز به ۱۰ نفر رسیده است، افزود: از کاروان بروجرد غلام‌رضا گودرزی و از کاروان الیگودرز سید حسین حجتی نیز در این حادثه کشته‌شده‌اند.

مدیرکل حج و زیارت لرستان عنوان کرد: از کاروان بروجرد عباس گودرزی، غضنفر بشیری گودرزی، سید محمود شجاعی، رضا رحیمیان ثابت، مرادعلی نصر الهی، محمد موسی کرمی، محمد روزبهانی و غلام عباس قاسمی در این حادثه جان خود را از دست دادند.

وی بیان کرد: از کاروان‌ اعزامی الیگودرز، ازنا و دورود نیز مصطفی موسوی، قنبر رحمانی و علی رازانی، مجتبی گرجی، پرویز حبیبی، مصطفی تودویی، سبز خدا قائد رحمت، محمدعلی روشنی و جان علی قائد رحمت در این حادثه کشته شدند.

خسروی با اشاره به اینکه تعداد مفقودان کاروان الیگودرز به ۸ نفر رسیده است، تصریح کرد: از کاروان بروجرد نیز محمدعلی پناهی، جواد چکشی، فتح‌الله گودرزی، غلام عباس میرزایی و علی زرگرانی نیز جزء آمار مفقودان این حادثه هستند.

اســــتـــان گـــیــــلان؛ ۱۹ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۶ مــــفـــقـــــودی

حسن فعال مدیرکل حج و زیارت استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، اظهار داشت: آمار جان‌باختگان گیلانی فاجعه مِنا تاکنون به ۱۹ نفر رسیده است.

وی افزود: علی ثامنی, علی‌اصغر صالحی سعید آبادی, یوسف کاکویی, سیدحسن موسوی و سیدجواد‌رضی‌کاظمی از جان‌باختگانی هستند که قبلا جزو مفقودین بودند.

مدیرکل حج و زیارت گیلان با بیان اینکه یک مجروح کاروان گیلانی هم جزو مفقودین بوده و تاکنون اطلاع خاصی از وی به‌دست نیامده است افزود: درحال حاضر ۶ مفقودی از گیلان داریم که باید وضعیت این افراد مشخص شود.

اســــتـــان گـــلـــســـتـــان؛ ۱۶ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۳۶ مــــفـــقـــــودی

سید حسین میرآئیز جانشین سازمان حج و زیارت استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهار داشت: رحمت‌الله به‌مرام، حمیده ایازی از کاروان با کد ۳۸۰۱۷ به مدیریت اراز محمد زاهد کلته از گنبدکاووس به لیست جان باختگان حادثه منا افزوده شده‌اند.

وی افزود: با شناسایی این ۲ زائر تعداد جان باختگان گلستانی در حادثه منا به ۱۶ نفر رسید که یکی از جان باختگان مجهول‌الهویه است.

جانشین حج و زیارت استان گلستان تصریح کرد: تاکنون جان باختن عبدالمجید آق آتابای، حبیب‌الله عزیزی، تازه گل آزمون، ویگن دردی کلته، بی‌بی مقدم اینچه برون، درسن تقان قزل، نورمحمد مختوم‌نژاد و محمد ولی بهلکه، شهناز علاقی و گزل تورانی از کاروان با کد ۳۸۰۱۷ به مدیریت اراز محمد زاهد کلته از گنبدکاووس، عبدالله ایگدری، عبدالله براهویی‌ژند و خدیجه خرمالی از کاروان با کد ۳۸۰۳۶ به مدیریت عبدالرحیم تیم پرور از گنبدکاووس نیز از جان باختگان حادثه منا بودند.

میرآئیز گفت: در حادثه صحرای منا ۳۶ زائر گلستانی هم مفقود شده‌اند.

اســــتـــان مــــــازنـــــدران؛ ۱۶ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۲۲ مــــفـــقـــــودی

مصطفی جعفری سخنگوی حج و زیارت مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری، اظهار داشت: متاسفانه آمار فوتی زائران مازندرانی حادثه منا به  ۱۶ نفر رسیده است.

وی افزود: آمار زائران مفقودی استان تاکنون ۲۲ نفر است و عملیات انتقال اجساد از سوی سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی می‌شود.

جعفری، اسامی زائران فوتی جدید را به نام‌های رجب نعمتی، ولی ذکایی، ایمان علی مسیبی، مصطفی موسوی، علی ذبیح زاده پاشا، فرضعلی اصغری، علی قنبری، عبداله کاظمی و محسن رضایی نام برد.

وی افزود: بقیه زائران فوتی روزهای گذشته به نام‌های محمد رضا فروزان، ابراهیم صادقی واسکسی، علی اکبر ذبیح زاده پاشا، قربانعلی سالاری، محمد مهدی سلحشور، معین (حسین) تقوی و هدایت قاسمی شورآبی است.

اســــتـــان خــراســـان‌شـــمــــالـــی؛ ۱۳ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۲ مــــفـــقـــــودی

محمدباقر قاصری مدیرکل حج و زیارت خراسان شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد اظهار داشت: ۲ زائر فوتی به نام‌های محمد باقری فرزند محمدابراهیم از اسفراین و سید حسن رحیمی فرزند غلامعلی از مانه و سملقان پیش‌ از این نام آن‌ها در لیست مفقودی خراسان شمالی اعلام‌شده بود.

مدیرکل حج و زیارت خراسان‌شمالی تصریح کرد: با پیدا‌شدن جنازه این دو زائر از شهرستان‌های اسفراین و مانه و سملقان تعداد زائرین فوتی به ۱۳ نفر افزایش یافت و در حال حاضر ۲ نفر دیگر مفقود هستند.

وی خاطرنشان کرد: حسین کرابی فرزند غلامحسین از اسفراین و سلمان اسدی فرزند اسدالله از شوقان دو زائر مفقودی هستند که هنوز اطلاعی از آنان در دست نیست.

اسامی و مشخصات ۱۳ جان‌باخته استان خراسان شمالی در فاجعه منا

 1. غلام‌رضا طاهری فرزند حسین از بجنورد
 2. حسین‌علی عباسی فرزند محمد از روستای ارکان بجنورد
 3. فرامرز غلامی بز‌آباد فرزند غلامحسین از شیروان
 4. حسین فرخی فرزند ولی از فاروج
 5. غلام‌رضا محمودی فرزند محمود از اسفراین
 6. محمدابراهیم باقری فرزند بابا محمد از اسفراین
 7. حسین جعفری فرزند شکرالله از روستای اردغان اسفراین
 8. علی حسین چشم دهام فرزند عزیز الله از روستای یام فاروج
 9. سید احمد رحیمی فرزند سید ابوالفضل از اسفراین
 10. عباسعلی شکری فرزند قربان از شیروان
 11. حسین قلی زاده فرزند جعفرقلی از مانه و سملقان
 12. محمدباقری فرزند محمدابراهیم از اسفراین
 13. سید حسن رحیمی فرزند غلامعلی از مانه و سملقان

اســــتـــان اصـــفــــهـــان؛ ۱۱ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۱۴ مــــفـــقـــــودی

غلامعلی زاهدی مدیرکل حج و زیارت استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به آخرین اخبار درباره تعداد درگذشتگان اصفهانی حادثه منا اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس آخرین اخبار اعلام شده، اصفهان ۱۱ نفر فوتی،  ۱۴نفر مفقود و  ۲مجروح دارد.

وی درباره زمان بازگشت نخستین کاروان حجاج اصفهانی از عربستان افزود: نخستین کاروان زائران اصفهان، روز ۱۲ مهر به اصفهان باز می‌گردد.

مدیرکل حج و زیارت استان اصفهان با اشاره به زمان تحویل اجساد درگذشتگان این حادثه تصریح کرد: زمان این مسئله هنوز قطعی نشده و ممکن است برخی اجساد از استان‌های سراسر کشور امشب به تهران بازگردند.

به گزارش تسنیم، احمد کفاش، سید مرتضی رئیس‌زاده، حسن سلیمانی درچه، شکراله خشخویی، قیصر علی حیدری، حبیب اله چنگیزی، ابراهیم باقریان یزد آبادی، علی کریم لو، ابراهیم هادی، علیرضا قانونی نیا و حسن شبانی از اصفهان در این حادثه کشته شدند.

محسن فلاحی و حسن گلشنی در حادثه منا مجروح شدند و احمد امیری شهرضا، حبیب اله احمدی و سید ابراهیم میر حسینی مجروح و ترخیص شده‌اند.

محمدعلی کریمی آغچه، حسن اسحاقی ریزی، اصغر عباسی، رجبعلی شاه رجبیان، علی صابری فودانی، عبدالرضا میرزائی، رحمت اله عمو هادی، عباسعلی معلمی اوره، علیرضا بهاری، ولی اله عابدی، عبدالخالق صداقت فر، بهمن غفاری پور، عباسعلی جوزی (پزشک کاروان) و مرتضی شاهپوری زائران اصفهانی مفقود شده تا این لحظه در سرزمین منا هستند.

حسن گلشنی و محسن فلاحی نیز مجروحان اصفهان این حادثه به شمار می‌روند.

اســــتـــان خــــراســــان‌جــــــنــــوبـــی؛ ۳ جــــان‌بــــاخـــتــــه

ابوالفضل نوفرستی مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهارد اشت: آمار جانباختگان زائر خراسان جنوبی در حادثه منا به ۳تن رسید.

وی افزود: تا کنون آقایان  حاج محمد چوبدار، علی اکبر دلیری از کاروان ۳۹۰۰۹ خراسان جنوبی در حادثه منا جان باختند.

مدیر کل حج و زیارت خراسان جنوبی گفـت:  تا کنون آقایان محمد مهدی رضاپور، علی حاجی پور و حسن همایونی  جزو مفقودین بودند که با شناسایی مصدومان، حاج محمد مهدی رضاپور شناسایی و به‌علت شدت مصدومیت جان باخت.

نوفرستی افزود: حسن همایونی و علی حاجی‌پور در بیمارستان بستری هستند که امیدواریم هرچه زودتر به کاروان‌های خود بازگردند.

اســــتـــان خــوزســـتــــان؛ ۲ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۲ تـــن مــــفـــقـــــودی

ناصر حویزاوی مدیرکل حج‌ و زیارت استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: براثر سوء مدیریت و عدم‌کفایت سران سعودی تعداد زیادی از هموطنان را در حادثه منا از دست دادیم.

وی افزود: متاسفانه سهم کاروان‌های استان خوزستان از حادثه منا به ۲ تن فوتی و ۲ تن مفقودی رسیده است که جا دارد به هموطنان کشور و هم‌استانی‌های خوزستانی تسلیت بگویم.

مدیرکل حج‌ و زیارت استان خوزستان گفت: مصدومان حادثه منا از کاروان‌های خوزستانی به صورت سرپایی مورد مداوا قرار گرفته و خوشبختانه در مورد آنان جای نگرانی وجود ندارد.

اســــتـــان بـــوشـــهــــر؛ ۱ جــــان‌بــــاخـــتــــه و ۵ مــــفـــقـــــودی

مهدی صداقت جانشین حج و زیارت استان بوشهر  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه درجریان حادثه منا در مکه مکرمه شش تن از حجاج استان بوشهر مفقود شدند اظهار داشت: با تشکیل تیم‌های بررسی وضعیت حجاج یک تن از حاجی مفقود بوشهری در میان اجساد حجاج شناسایی شد.

وی با بیان اینکه جسد علی گمارلو از شهرستان کنگان شناسایی شد گفت: وی از اعضای کاروان ۱۶۱۳۳ به مدیریت رسول میگلی نژاد است که در حادثه منا جان باخته است.

جانشین حج و زیارت استان بوشهر با بیان اینکه اطلاعی از سرنوشت ۵ تن از حجاج مفقود استان بوشهر نیست افزود: تیم‌های بررسی وضعیت حجاج مفقود شده در مناطق مختلف عربستان فعال و در پی مشخص شدن وضعیت افراد مفقود شده هستند.