خانه / کتابخانه مهدوی / اراده قلبی برای یاری امام عصر (ع)
مهره مار اصل

اراده قلبی برای یاری امام عصر (ع)

 برنامه اندروید دانشنامه مهدویت

اراده قلبی برای یاری امام عصر (ع) در زمان حضور و ظهور

اراده قلبی بر یاری حضرت از لوازم ایمان و نشانه های یقین است و در فضیلت نیت خیر و تصمیم داشتن بر انجام کار نیک و اینکه برای هر کسی همان می باشد که نیت کرده است.

“مکیال المکارم فى فوائد الدعاء للقائم” یکى از کتاب هاى ارزشمند شیعه، نوشته آیت‏اللّه‏ سیدمحمدتقى موسوى اصفهانى(۱۳۴۸ ـ ۱۳۰۱ق) است که به قصد اداء حق حضرت بقیه‏اللّه(عج) که حقش بر گردن ما افزون‏تر از همه مردم است، احسانش بیشتر و بهتر از همه شامل حال خلق مى‏شود و نعمت ها و منت ها بر ما دارد، به رشته تحریر درآمده است.
اصل کتاب به زبان عربى است و مؤلف در مقدمه مى‏نویسد:
“چون ما نمى‏توانیم حقوق آن حضرت(ع) را ادا نماییم و شکر وجود و فیوضاتش را آن طور که شایسته است، بجا آوریم بر ما واجب است آن مقدار از اداى حقوق آن حضرت را که از دستمان ساخته است، انجام دهیم. . . بهترین امور در زمان غیبت آن حضرت(عج)، انتظار فرج آن بزرگوار و دعا براى تعجیل فرج او و اهتمام به آنچه مایه خشنودى آن جناب و مقرب شدن در آستان اوست، مى‏باشد.”

اراده قلبی برای یاری امام عصر (ع) در زمان حضور و ظهور
این امر از لوازم ایمان و نشانه های یقین است و در فضیلت نیت خیر و تصمیم داشتن بر انجام کار نیک و اینکه برای هر کسی همان است که نیت کرده و روایات دیگری که بر محب رهرو پوشیده نیست.
همچنین بر آن دلالت دارد فرمایش مولای متقیان امیر المومنین علی(ع) که در نهج البلاغه روایت آمده که: در جای خود قرار گیرید و بر بلا و سختی صبر کنید و دست ها و شمشیرهای خود را در پی هوس هایی که بر زبان می رانید به حرکت در نیاورید و در آنچه خداوند آن را زود برایتان نیاورده شتاب زدگی مکنید که هر یک از شما هر گاه حق پروردگار و حق رسول خدا و خاندان او را شناخته باشد چنانچه بر رختخواب خود بمیرد شهید مرده است و پاداش او با خداست و شایستگی ثواب عمل صالحی را که در نیتش بوده خواهد یافت و این نیت به جای شمشیر کشیدن او خواهد بود و به درستی که هر چیزی را مدت و زمان معینی هست.
می گویم: بدون تردید مومن ممخلص اگر از خدای تعالی درخواست کند که فرج مولایش را نزدیک فرماید تا این بنده در رکاب آن جناب با کفار جهاد نماید و با نیت خالص و راستینی تصمیم این کار را داشته باشد خدای تعالی ثواب جهاد در رکاب آن حضرت را به او می دهد و او را مشمول عنایات خود می نماید و این نزد اهل بینش روشن است.
و اما فضیلت جهاد در رکاب آن حضرت: در اصول کافی از امام باقر(ع) روایت آمده که فرمود: هر کس قائم ما را درک کند و با آن حضرت خروج نماید و دشمن ما را بکشد پاداشی همچون پاداش بیست شهید برای او خواهد بود و هر کس در رکاب قائم ما کشته شود همانند پاداش بیست و پنج شهید برای او خواهد بود.
می گویم: اگر تصمیم و نیت مومن چنین باشد در زمان غیبت امامش به این ثواب بزرگ نایل می گردد بر حسب روایاتی که از ائمه اطهار پیشتر گذشت.

فال-حافظ

مطلب پیشنهادی

فردی که شهادتش یکی از نشانه‌های ظهور است

فردی که شهادتش یکی از نشانه‌های ظهور است

نشانه‌های ظهور امام باقر علیه السلام در کلامی ارزشمند یکی از نشانه ظهور امام عصر …