خانه » کتابخانه مهدوی » مقاله » اسناد هجوم به خانه حضرت زهرا (س) – قسمت اول
ایران16
 مهره مار اصل

اسناد هجوم به خانه حضرت زهرا (س) – قسمت اول

اسناد هجوم به خانه حضرت زهرا (س) – قسمت اول

اسناد هجوم به خانه وحی- بخش اول                   

اثبات هجوم به خانه وحی و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها از منابع اهل سنت

بسم الله الرحمن الرحیم

روایات بسیاری در کتاب‌های اهل تسنن وجود دارد که ثابت می‌کند ، خلیفه اول به همراه عده‌ای از دشمنان اهل بیت ، به خانه وحی همجوم برده و آن جا را به آتش کشیده‌اند ؛ در حالی که فاطمه زهرا سلام الله علیها به همراه نوادگان رسول خدا در داخل خانه بوده‌اند .

ما در این جا به چند روایت به نقل از علمای اهل سنت اشاره کرده و فقط چهار روایت ‌: ابن أبی شیبه ، بلاذری ، طبری و روایت پشیمانی ابوبکر در آخرین روزهای زندگیش را از نظر سندی بررسی می‌کنیم .

۱ . امام جوینی (۷۳۰هـ) :

از آن جایی که روایت جوینی اهمیت بیشتری داشت و نیز تصریح به مقتوله بودن صدیقه طاهره دارد ، ما نخست این روایت را نقل و بقیه روایات را بر طبق سال وفات صاحب کتاب ، می‌آوریم .

جوینی « استاد ذهبی » از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم این گونه روایت می کند :

روزی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم نشسته بود ، حسن بن علی بر او وارد شد ، دیدگان پیامبر که بر حسن افتاد ، اشک آلود شد ، سپس حسین بن علی بر آن حضرت وارد شد ، مجدداً پیامبر گریست . در پی آن دو ، فاطمه و علی علیهما السلام بر پیامبر وارد شدند ، اشک پیامبر با دیدن آن دو نیز جاری شد ، وقتی از پیامبر علت گریه بر فاطمه را پرسیدند ، فرمود :

وَ أَنِّی لَمَّا رَأَیْتُهَا ذَکَرْتُ مَا یُصْنَعُ بِهَا بَعْدِی کَأَنِّی بِهَا وَ قَدْ دَخَلَ الذُّلُّ فی بَیْتَهَا وَ انْتُهِکَتْ حُرْمَتُهَا وَ غُصِبَتْ حَقَّهَا وَ مُنِعَتْ‏ إِرْثَهَا وَ کُسِرَ جَنْبُهَا [وَ کُسِرَتْ جَنْبَتُهَا] وَ أَسْقَطَتْ جَنِینَهَا وَ هِیَ تُنَادِی یَا مُحَمَّدَاهْ فَلَا تُجَابُ وَ تَسْتَغِیثُ فَلَا تُغَاثُ … فَتَکُونُ أَوَّلَ مَنْ یَلْحَقُنِی مِنْ أَهْلِ بَیْتِی فَتَقْدَمُ عَلَیَّ مَحْزُونَهً مَکْرُوبَهً مَغْمُومَهً مَغْصُوبَهً مَقْتُولَه .

فَأَقُولُ عِنْدَ ذَلِکَ اللَّهُمَّ الْعَنْ مَنْ ظَلَمَهَا وَ عَاقِبْ مَنْ غَصَبَهَا وَ ذَلِّلْ مَنْ أَذَلَّهَا وَ خَلِّدْ فِی نَارِکَ مَنْ ضَرَبَ جَنْبَهَا حَتَّى أَلْقَتْ وَلَدَهَا فَتَقُولُ الْمَلَائِکَهُ عِنْدَ ذَلِکَ آمِین‏ .

فرائد السمطین ج۲ ، ص ۳۴ و ۳۵ .

زمانی که فاطمه را دیدم ، به یاد صحنه‌ای افتادم که پس از من برای او رخ خواهد داد ، گویا می‌بینم ذلت وارد خانۀ او شده ،‌ حرمتش پایمال گشته ، حقش غصب شده ، از ارث خود ممنوع گشته ، پهلوی او شکسته شده و فرزندی را که در رحم دارد ، سقط شده ؛ در حالی که پیوسته فریاد می‌زند : وا محمداه ! ؛ ولی کسی به او پاسخ نمی‌دهد ،‌ کمک می خواهد ؛ اما کسی به فریادش نمی‌رسد .

او اول کسی است که از خاندانم به من ملحق می‌شود ؛ و در حالی بر من وارد می‌شود که محزون ، گرفتار و غمگین و شهید شده است .

و من در اینجا می‌گویم : خدایا لعنت کن هر که به او ظلم کرده ، کیفر ده هر که حقش را غصب کرده ، خوار کن هر که خوارش کرده و در دوزخ مخلد کن هر که به پهلویش زده تا فرزندش را سقط کرده و ملائکه آمین گویند .

ذهبی در شرح حال امام الحرمین جوینی می گوید:

وسمعت من الامام المحدث الاوحد الاکمل فخر الاسلام صدر الدین ابراهیم بن محمد بن المؤید بن حمویه الخراسانی الجوینى … وکان شدید الاعتناء بالروایه وتحصیل الاجزاء حسن القراءه ملیح الشکل مهیبا دینا صالحا .

تذکره الحفاظ ج ۴ ، ص ۱۵۰۵- ۱۵۰۶ ، رقم ۲۴ .

از امام روایت کننده و حدیث گوی یگانه کامل فخر اسلام و صدر دین ابراهیم بن محمد بن الموید بن حمویه الخراسانی الجوینی روایت شنیدم ( درس گرفتم ) … و وی بسیار به روایات و بدست آوردن کتب حدیثی اهمیت می داد خوش صدا و خوش سیما بود و شخص با هیبت و دین دار و صالحی بود .

۲٫ ابن أبی شیبه (۲۳۹هـ) :

وی که از استاتید محمد بن اسماعیل بخاری بوده ، در کتاب المصنف می‌گوید :

أنه حین بویع لأبی بکر بعد رسول الله ( ص ) کان علی والزبیر یدخلان على فاطمه بنت رسول الله ( ص ) فیشاورونها ویرتجعون فی أمرهم ، فلما بلغ ذلک عمر بن الخطاب خرج حتى دخل على فاطمه فقال : یا بنت رسول الله ( ص ) ! والله ما من أحد أحب إلینا من أبیک ، وما من أحد أحب إلینا بعد أبیک منک ، وأیم الله ما ذاک بمانعی إن اجتمع هؤلاء النفر عندک ، إن أمرتهم أن یحرق علیهم البیت ، قال : فلما خرج عمر جاؤوها فقالت : تعلمون أن عمر قد جاءنی وقد حلف بالله لئن عدتم لیحرقن علیکم البیت وأیم الله لیمضین لما حلف علیه … .

المصنف ، ج۸ ، ص ۵۷۲ .

هنگامى که مردم با ابى بکر بیعت کردند ، على و زبیر در خانه فاطمه به گفتگو و مشاوره مى پرداختند ، و این مطلب به عمر بن خطاب رسید . او به خانه فاطمه آمد ، و گفت : اى دختر رسول خدا ! محبوب ترین فرد براى ما پدر تو است و بعد از پدر تو خود تو !!! ولى سوگند به خدا این محبت مانع از آن نیست که اگر این افراد در خانه تو جمع شوند من دستور دهم خانه را بر آنها بسوزانند .

این جمله را گفت و بیرون رفت ، وقتى على (علیه السلام) و زبیر به خانه بازگشتند ، دخت گرامى پیامبربه على (علیهم السلام) و زبیر گفت: عمر نزد من آمد و سوگند یاد کرد که اگر اجتماع شما تکرار شود ، خانه را بر شماها بسوزاند ، به خدا سوگند! آنچه را که قسم خورده است انجام مى دهد !

ابن أبی شیه سند روایت را این گونه نقل می‌کند :

حدثنا محمد بن بشر نا عبید الله بن عمر حدثنا زید بن أسلم عن أبیه أسلم

بررسی سند روایت :

محمد بن بشر :

مزی در تهذیب الکمال در باره وی می‌گوید :

قال عثمان بن سعید الدارمى ، عن یحیى بن معین : ثقه .

و قال أبو عبید الآجرى : سألت أبا داود عن سماع محمد بن بشر من سعید بن أبى عروبه فقال : هو أحفظ من کان بالکوفه .

تهذیب الکمال ، ج۲۴ ، ص۵۳۳ .

ابو عبید گوید : از داود سؤال کردم از روایت محمد بن بشیر از سعید بن أبی عروبه ، گفت : او از نظر حفظ از تمامی کوفیان برتر بوده است .

و ابن حجر در تهذیب التهذیب می‌نویسد :

و کان ثقه ، کثیر الحدیث .

و قال النسائى ، و ابن قانع : ثقه .

و قال ابن شاهین فى ” الثقات ” : قال عثمان بن أبى شیبه : محمد بن بشر ثقه ثبت .

تهذیب التهذیب ، ج۹ ، ص ۷۴ .

عبید الله بن عمر بن حفص بن عاصم بن عمر بن الخطاب :

مزی در تهذیب الکمال در باره وی می‌نویسد :

و قال أبو حاتم : سألت أحمد بن حنبل عن مالک ، و عبید الله بن عمر ، و أیوب أیهم أثبت فى نافع ؟ فقال : عبید الله أثبتهم وأحفظهم وأکثرهم روایه .

و قال عبد الله بن أحمد بن حنبل : قال یحیى بن معین : عبید الله بن عمر من الثقات .

و قال أبو زرعه ، و أبو حاتم : ثقه .

و قال النسائى : ثقه ثبت .

و قال أبو بکر بن منجویه : کان من سادات أهل المدینه و أشراف قریش فضلا و علما و عباده و شرفا و حفظا و إتقانا .

تهذیب الکلمال ، ج۱۹ ، ص۱۲۷ .

و ابن حجر در تهذیب التهذیب می‌نویسد :

قال ابن منجویه : کان من سادات أهل المدینه و أشراف قریش : فضلا و علما و عباده و شرفا و حفظا و إتقانا . )

و قال أحمد بن صالح : ثقه ثبت مأمون ، لیس أحد أثبت فى حدیث نافع منه .

تهذیب التهذیب ، ج۷ ، ص ۴۰ .

زید بن أسلم القرشى العدوى :

وی از روات ، بخاری ، مسلم و بقیه صحاح سته اهل سنت است ؛ از این رو در وثاقت این شخص ، هیچ تردیدی وجود ندارد .

مزی در تهذیب الکمال در باره وی می‌نویسد :

و قال عبد الله بن أحمد بن حنبل عن أبیه ، و أبو زرعه ، و أبو حاتم ، و محمد بن سعد ، و النسائى ، و ابن خراش : ثقه .

و قال یعقوب بن شیبه : ثقه من أهل الفقه والعلم ، و کان عالما بتفسیر القرآن ، له کتاب فیه تفسیر القرآن .

تهذیب الکمال ، ج۱۰ ، ص۱۷ .

أسلم القرشى العدوى ، أبو خالد و یقال أبو زید ، المدنى ، مولى عمر بن الخطاب :

وی نیز از روات بخاری ، مسلم و بقیه صحاح ا هل سنت و از صحابه است و از آن‌جایی که تمامی صحابه از دیدگاه اهل سنت ، عادل هستند ، در وثاقت وی نمی توانند تردید کنند .

مزی در تهذیب الکمال می‌نویسد :

أدرک زمان النبى صلى الله علیه وسلم .

و قال العجلى : مدینى ثقه من کبار التابعین . و قال أبو زرعه : ثقه .

تهذیب الکمال ،‌ ج۲ ، ص۵۳۰ .

در نتیجه سند این روایت صحیح است .

منبع: موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)

اسناد هجوم به خانه حضرت زهرا (س) – قسمت دوم

اسناد هجوم به خانه حضرت فاطمه (س) – قسمت سوم

درباره yamahdi

سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عج) و شادی روح اموات و پدر تازه درگذشته این حقیر صلوات

2 نظر ها

 1. با سلام و خسته نباشید به شما؛ در ابتدا باید بگویم سه روز پس از نشر کتاب اکانتم توسط فیس بوک غیر فعال شد ولی خدا رو شکر آمار دانلود ها به ۱۸۱۷۶ رسیده از ۲۵ اسفند ۹۳ تا ۵ فروردین ۹۴
  کامل ترین دانشنامه فاطمیه، کتاب (پشت در، کوچه بنی هاشم) در ۷۴۴ صفحه و در مدت ۲ سال نگارش شده است و در این مدت ۳۵۴ کتاب(اهل سنت – وهابیون) مورد بررسی قرار گرفته است. در این کتاب به جایگاه حضرت فاطمه، تمامی اسناد هجوم به خانه حضرت فاطمه، بررسی صحت سند های روایات، پاسخ به همه شبهات فاطمی، بررسی های تاریخی شامل همسران پیامبر و پاسخ به شبهات آن، سن عایشه هنگام ازدواج، بررسی فدک و حمله اعراب به ایران و در بخش ویژه ها صحابه اهل سنت مانند ابوبکر، عمر، عایشه و … مورد بررسی قرار گرفته اند. همچنین مناظره شیعه و سنی و ۱۴۰موضوع دیگر در این کتاب مورد نقل و بررسی قرار گرفته است. هم چنین وب سایت جنبش سایبری هم آن را برای دانلود قرار داده است.(اگر باز شدن لینک قدری طول کشید لطفا صبر کنید)
  لینک دانلود پشت در، کوچه بنی هاشم:
  http://www.mediafire.com/view/f89dfl1y2gy2q81/Poshte_Dar,_Koocheye_Bani_Hashem(Valieasr313.persianblog.ir).pdf

  کامل ترین دانشنامه عاشورایی، کتاب (حسین بر سر نی) شامل: فضیلت گریه بری امام حسین، فرجام قاتلان آن حضرت، احادیث برگزیده، فضیلت، طریقه و داستان های شگفت انگیز از اثرات زیارت عاشورا، ((ختومات جهت برآورده شدن حاجات)) و ((پاسخ به تمام شبهات واقعه عاشورا)) و … می باشد. اثر این کتاب ۹۷ صفحه ای به قدری بود که اکانت بنده در فیس بوک((Valiasr.aj را غیر فعال کردند.
  اینک دانلود حسین بر سر نی:
  http://www.mediafire.com/view/zx5zou7i40p0sb6/Hossein_Bar_Sar_Ney(Valieasr313.persianblog.ir).pdf

  لطفا شما نیز کتاب را سایتتان قرار دهید

برای ورود به کانال تلگرام جذاب ترینها کلیک کنید