خانه / کتابخانه مهدوی / بیاییم یگان «۸۲۰۰» اسرائیل را بهتر بشناسیم
مهره مار اصل

بیاییم یگان «۸۲۰۰» اسرائیل را بهتر بشناسیم

یگان «۸۲۰۰» اسرائیل را بهتر بشناسیم

یگان «۸۲۰۰» اسرائیل را بهتر بشناسیم-shia muslim-23966

 

 یگان «۸۲۰۰» اسرائیل یک واحد نظامی برای جاسوسی در فضای مجازی است که ماموریت آن به رصد کردن، شنود و تهیه عکس و تصویر و پارازیت در فضای مجازی تقسیم می‌شود.

 اسرائیل در نظر دارد به منظور کنترل و رصد هرگونه تحرک و تماس فعالان فلسطینی تمام خطوط تلفن و سیستم‌های ارتباطی غزه را تحت کنترل درآورد.

در این میان اسرائیل در چارچوب جنگ تمام عیار روانی علیه عرب‌

ها و مسلمانان از هیچ کاری فروگذار نیست تا جایی که کابینه این رژیم ارتش و نهادهای امنیتی را برای تعقیب عرب‌ها در هر نقطه‌ای و با هر وسیله‌ای تشویق و حمایت می‌کند.

با توجه به اینکه عصرکنونی عصر شبکه های ارتباطات اجتماعی است، تل آویو تمام تلاش خود را برای ایجاد دو دستگی بین عربها به کار می گیرد تا بذر فتنه و تفرقه را بین آنان به ثمر بنشاند.

در همین چارچوب یگان ۸۲۰۰ وابسته به مرکز اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل که از پیشرفته ترین یگان های ارتش از نظر فنی و تکنولوژی به شمار می آیند و در جنگ های سایبری تلاش های گسترده ای دارند، نقش اصلی را ایفا می کند.

از زمان تاسیس این یگان هزارن نفر از نخبگان اسرائیلی به آن ملحق شده اند و فعالیت آن مبتنی بر تضمین برتری اسرائیل در فضای مجازی  از طریق عملیات دفاعی وهجومی سایبری است.

به نوشته پایگاه دیفنس نیوز  (Defense News) اسرائیل از سال ۲۰۰۳ تا کنون هزاران نفر از دانش آموزان دبیرستان‌ها را در این یگان به کار گرفته است؛ کاری که در آن زمان سرو صدای زیادی در مورد دلیل جذب این تعداد نیرو و ماهیت ماموریتی که به آنان داده می شود، ایجاد کرد.

با این حال این موضوع همچنان مبهم باقی ماند و رسانه‌های اسرائیلی از کنکاش در این خصوص منع شدند تا اینکه در پایان سال گذشته میلادی اطلاعاتی در مورد این یگان درز کرد.

این اطلاعات حاکی از این بود، کسانی که به یگان مزبور جذب شده اند، برای رواج اندیشه های صهیونیستی و نفوذ در جهان عرب و مسموم کردن فرهنگ و تفکرات آنان و نیز ضربه زدن به ارزش های اخلاقی و انسانی وعقیدتی آنان بزرگترین ارتش سایبری را تشکیل داده و به منظور تکاپو و تحرک کاملا آزادانه این افراد فضایی از سایت های اجتماعی و صفحه ای اینترنتی برای آنان فراهم شده است.

این در حالی است که هزاران نفر از اعضای دیگر این یگان در سکوت مشغول ایجاد فتنه و شایعه پراکنی بوده و فعالان و چهره های فرهنگی را هدف قرار می دهند و در تلاش برای شعله ور کردن آتش فتنه‌های مذهبی هستند و در مقابل می‌کوشند چهره گروه‌های افراطی و اقدامات جاسوسی را خوب جلوه دهند.

مشکل این است که هنوز فعالیت خطرناک این یگان بی پاسخ مانده است و هیچ گونه واکنش عربی برای جلوگیری از فعالیت ویرانگر آن صورت نگرفته است.

این یگان برای جاسوسی در فضای مجازی نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای دارد تا جایی که «اوری ساگی» ژنرال بازنشسته و رئیس سابق مرکز اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل ضمن اعتراف به فعالیت این یگان آن را از مهم ترین یگان های اطلاعاتی ارتش برشمرد.

به گفته وی اهداف یگان ۸۲۰۰ اسرائیل مشارکت در ارائه اطلاعات جاسوسی است که توسط شبکه هایی که مزدوران آن را اداره می‌کنند، تامین می‌شود.

فعالیت این یگان به سه شکل صورت می‌گیرد:

۱ ـ رصد کردن

۲ ـ شنود

۳ـ تهیه عکس و تصویر و ایجاد پارازیت

و ناگفته پیداست که این شیوه فعالیت به وسایل فنی پیشرفته ای نیاز دارد از همین رو مجتمع صنایع نظامی اسرائیل به طور اختصاصی سیستم های الکتریکی را طبق سفارش فرماندهان این یگان تجهیز کرده و توسعه می‌دهد.

یک منبع امنیتی اسرائیلی نیز در این باره گفت، یگان مزبور از هواپیماهای بدون سرنشین استفاه می کند و در تمام عملیات ترور در کرانه باختری و غزه از این نوع هواپیماها استفاده شد؛ زیرا از آن برای تسهیل ماموریت نیروهای پیاده نظام ارتش قبل از یورش به فلسطین و در جریان حمله استفاده می‌شود.

همچنین ارتش اسرائیل این یگان را مکلف کرد که اقدمات لازم را برای پی بردن به اوضاع جاری در غزه انجام دهد و در همین راستا سیستم های دیجیتالی برای جاسوسی در غزه کار گذاشته شد تا گروههای فلسطینی و به عبارت بهتر فعالیت های آنان به طور مداوم تحت نظارت و کنترل ارتش اسرائیل قرار بگیرند و هر گونه اطلاعات در این خصوص به طور مستقیم به مرکز امنیت در تل آویو منتقل شود.

همچنین اسرائیل در نظر دارد تمام خطوط تلفن و سیستم های ارتباطی در غزه را تحت کنترل و نظارت داشته باشد به گونه ای که نهادهای امنیتی اسرائیلی بتوانند تحرکات و تماس‌های فعالان فلسطین را رصد کنند.

در مقابل حزب الله نیز با وجود اینکه گروهی کوچک بوده و تعداد رزمندگان آن نسبتا اندک است، نمونه موفق جنگ روانی در لبنان به شمار می آید، زیرا توانست بدون تکیه به نیروهای پیاده نظام و یا نیروی هوایی و یا ناوگان دریایی اراده خود را بر رژیمی که قوی ترین ارتش منطقه را در اختیار دارد، تحمیل کند.

به عبارت بهتر حزب الله با تکیه بر آگاهی فرهنگی و با کمک نیروهای مستقر خود در منطقه توانست به میزان زیادی در انتقال پیام مثبت به رسانه ها موفق عمل کرده و روابط اجتماعی خوبی برقرار کند و از وسایل ارتباطی متعددی بهره مند شود از جمله اینکه پیام آن به اسرائیل تاکید بر ادامه مبارزه و آمادگی همیشگی برای جانفشانی است.

علاوه بر این راهبرد حزب الله اعمال فشار بر مراجع تصمیم گیر اسرائیل است و در این خصوص به گونه ای عمل می کند که شهروندان اسرائیلی رهبران خود را تحت فشار قرار دهند که نمونه آن پخش تصاویر حمله به غیرنظامیان از سوی اسرائیل بود که در سراسر جهان منتشر شد.

این شیوه جدیدی در مدیریت نبرد است که حزب الله با استفاده از آن به دست قوی در میدان رویارویی با اسرائیل تبدیل شده است.

منبع: روزنامه رای الیوم

فال-حافظ

مطلب پیشنهادی

اقدام بزرگ ایران/ موشک‌های ایران در یک قدمی عربستان و اسرائیل

یو اس نیوز؛ اقدام بزرگ ایران/ موشک‌های ایران در یک قدمی عربستان و اسرائیل جوانه …