خانه / کتابخانه مهدوی / مقاله / تنها پیامبری که به نام مادرش خطاب می شود
مهره مار اصل
پیامبری که به نام مادرش خطاب

تنها پیامبری که به نام مادرش خطاب می شود

تنها پیامبری که به نام مادرش خطاب می شود

سوره آل عمران، آیه ۴۵: (إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَهُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ یُبَشِّرُکِ بِکَلِمَهٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ‏)

سراسر جهان هستی کلمات الهی است؛ امّا حضرت «عیسی بن مریم» (علیه السلام) مصداق کامل کلمه تکوینی (نه اعتباری) الهی است، زیرا روح وی انتسابی قوی و پیوندی ویژه با خدا دارد. او با خطاب و کلمه «کُن» به هستی قدم نهاد و بدان لحاظ که پدر نداشت و نیز چگونگی کیفیت حمل و فصال، از ناحیه مادر نیز به صورت اعجاز و بدون گذراندن ایام بارداری به دنیا آمد، از این‏رو آیت کبرای حق تعالی است و بهتر خدا را نشان می‏ دهد. نشانه او این است که نامش عیسی، لقبش مسیح و کنیه وی ابن مریم است.

تعبیر به «ابن مریم» می تواند هم اشاره به بطلان سخن کسانی باشد که عیسی (ع) را فرزند خدا می ‏دانند و هم اشاره به بطلان سخن کسانی که آن حضرت را فرزند مردی نجّار می‏ دانستند؛ بطوریکه پیام آیه این ‏است که حضرت عیسی بدون پدر متولد شد.

کلمه «عیسى» در اصل «یشوع» بوده که هم به معناى مخلص تفسیر شده و هم به معناى منجى و در بعضى از اخبار به کلمه «یعیش- زنده مى‏ ماند» تفسیر شده و این با نامى‏ که براى فرزند زکریا نهاده – یعنى نام یحیى- زنده مى ‏ماند – مناسب‏ تر است، چون بین این دو پیامبر شباهتهایی برقرار بوده است.

پی نوشت:

[۱] تفسیر تسنیم، ج۵، ص ۴۵۱٫ ج۱۴، ص ۲۸۲٫

[۲] ترجمه تفسیر المیزان، ج‏۳، ص ۳۰۵٫

فال-حافظ