خانه » اخبار » توافق ایران و آمریکا ضد داعش – آسمان واشنگتن و زمین تهران!
ایران16
 مهره مار اصل

توافق ایران و آمریکا ضد داعش – آسمان واشنگتن و زمین تهران!

توافق ایران و آمریکا ضد داعش – آسمان واشنگتن و زمین تهران!

اخبار,اخبار سیاست خارجی ,گروه تروریستی داعش

الحیات:
توافق ایران و آمریکا علیه داعش

ایران در حمایت کردستان عراق هیچ تردیدی به دل راه نداد. بارزانی نیز اعلام کرد که تهران به آنها تسلیحات ارائه کرده است.

به گزارش تیک در یمن، آیا می‌توان به جامعه بین المللی امید کمک هایی از جنس ایران را داشت؟ به عبارت بهتر، آیا می‌توان انتظار داشت کشورهای بزرگ در حمایت از توافقنامه صلح و شراکت و پیش از آن، طرح شورای همکاری خلیج فارس موضع گیری کنند؟ این کشورها تا کجا از توافقنامه صلح و شراکت حمایت خواهند کرد؟ ناظران نیازی به مراجعه به گذشته دور ندارند. همچنان صحنه‌های سوریه و عراق در مقابل چشم ما است.

در عراق، هماهنگی آمریکا و ایران به روشنی دیده می‌شود: آسمان برای ما و زمین برای شما؛ و شبه نظامیان مورد حمایت ایران جولان می‌دهند. حتی در رسانه‌های غربی به اقدامات آنان اشاره نمی‌شود. آیا این وضع شبیه به آنچه در یمن روی می‌دهد نیست؟ نمی‌توان موضع واشنگتن و متحدان اروپای غربی آن را در خصوص حوادث یمن، ضعف آنان توصیف کرد، بلکه آنان بی‌اعتنا هستند و این خطرناک‌تر است.

برخی می‌گویند یمن دامی است که ایران در آن افتاده است. یمن کشوری مشکل‌دار است و قبایل آن مسلح هستند و پیش بینی می‌شود تهران در این کشور با نبرد فرسایشی مواجه شود. ولی نمی‌توان به این مسئله اعتماد کرد. قبایل یکدست نیستند. علاوه بر این، مهار سیاسی یا طایفه‌ای در زمان آشوب و هراس، بیشتر از زمان صلح نتیجه می‌دهد.

ایران با استفاده از اقلیت‌ها یا احزاب مسلح توانست بر کشورهای عربی سیطره سیاسی پیدا کند. تهران از طریق توافق با احزاب حاکم -مانند مورد سودان- در کشورهای عربی جولان می‌دهد. ایران نیازی به اشغال شمال یمن و جنوب آن از طریق حوثی‌ها یا دیگران ندارد. فقط برای این کشور کافی است که بر تصمیم گیری‌های سیاسی در این کشور سیطره پیدا کند و به این ترتیب، نیروهای خود را در همه سمت‌های کلیدی یمن مستقر کند.
اخبار سیاست خارجی – تیک

درباره yamahdi

سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عج) و شادی روح اموات و پدر تازه درگذشته این حقیر صلوات
برای ورود به کانال تلگرام جذاب ترینها کلیک کنید