عکس های مراسم تشییع پیکر ۱۷۵ غواص شهید

تصاویر مراسم تشییع پیکر ۱۷۵ غواص

عکس های مراسم تشییع ۱۷۵ غواص شهید

مراسم تشییع پیکر ۲۷۰ شهید تازه تفحص‌شده شامل ۱۷۵ شهید غواصاز ساعت ۱۶ امروز آغاز شد. سیل حضور جمعیت مردمی بی‌سابقه است و مردم همچنان در حال پیوستن به مردم حاضر در میدان بهارستان هستند.

مراسم تشییع پیکر پاک ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده دقایقی پیش در میدان بهارستان آغاز شد و هم اکنون یکی از بزرگترین گردهمایی های آرمانخواهانه ایرانی در خیابان های جنوب شرقی تهران برپا شده است.

ماجرای شهدای تازه تفحص شده ایرانی، ماجرای شگفت آوری در وضعیت امروز جامعه ایرانی است. چیزی در حدود یک ماه پیش خبر کشف پیکر پاک ۱۷۵ شهید غواص که با دستان بسته به شهادت رسیده بودند، انفجاری در افکار عمومی و رسانه های ایرانی به وجود آورد و ابراز احساسات بی شمار و شگفت انگیز ایرانیان به شهدای وطن، اتفاقات بی سابقه ای به وجود آورد. ۳۶ سال بعد از وقوع انقلاب اسلامی و چیزی در حدود ۲۰ سال بعد از پایان جنگ، این اتفاق برای همه کسانی که در دو سر طیف مردّدان و حامیان آرمان های خمینی کبیر بودند، اتفاق بزرگی به حساب می آید.

محدود نبودن ابراز علاقه و ارادت ایرانی ها به این شهدای تازه تفحص شده در قالب های کلیشه های معمول این سالها، یکی از بزرگترین اتفاقات دوران معاصر ایرانی است. آدم هایی با سلایق و نگاه های مختلف سیاسی و مذهبی و فرهنگی در طول این مدت، حمایت خود را از آرمانی که این شهدای برای آن جان باختند اعلام کرد ه اند و پیش بینی می شود که گردهمایی امروز بند ترمیم بزرگی بر همه اختلافات و نزاع های جعلی و غیرواقعی اما بزرگ شده جامعه ایرانی باشد.

تشییع این شهدا از میدان بهارستان (مقابل درب غربی مجلس شورای اسلامی ایران) آغاز شده و سپس با حضور گسترده مردم و مسئولین به خیابان شهید مصطفی خمینی، چهارراه سرچشمه، خیابان امیرکبیر، میدان امام خمینی(ره)، خیابان شهید فیاض بخش، خیابان وحدت اسلامی و نهایتاً خیابان بهشت به سمت معراج شهدا ادامه خواهد داشت.

گزارش لحظه به لحظه تسنیم از این مراسم تاریخی را می خوانید:

خبر به روز رسانی می شود…

 ۱۷:۲۶ بعد از ۳ ساعت استقبال، سرانجام کاروان شهدای گمنام،  ازمیدان بهارستان خارج شد. مسیر رسیدن به معراج شهدا همچنان با کندی طی می شود.پیش بینی می شود تشییع و استقبال از کاروان شهدا تا ساعت ها ادامه داشته باشد.

۱۸:۵۸ طبق اعلام کمیته جستجوی مفقودین با وجود کندی حرکت تشییع کنندگان، مسیر تشییع دقیقا طیق برنامه قبلی ادامه دارد.

۱۸:۵۶ حضور پرتعداد جانبازان ویلچری، در میان جمعیت تشییع کنندگان از نکات قابل توجه مراسم است. بر پیشانی برخی از استقبال کنندگان، سربندهای مدافعان حرم دیده می شود.

۱۸:۴۸ معراج شهدای تهران آماده استقبال از کاروان شهداست.

 ۱۸:۳۵ حرکت کاروان شهدا به کندی در حال انجام است. تبرک چفیه ها و شال های عزای مردم در کنار تابوت های شهدا، سنت همه این سالهای تشییع شهدا در تصاویر تلویزیونی خودنمایی می کند

۱۸:۳۲ جمعی از هنرمندان سینما از جمله حمد علی باشه آهنگر،مجتبی راعی، رضا میرکریمی، علیرضا رضاداد، محمد حسین طباطبائی نژاد، جمال شورجه،همایون اسعدیان، فرشته طائرپور، کمال تبریزی، مازیار میری،ناصر عنصری، مرتضی شایسته، ابراهیم مختاری،حسن پورشیرازی، منوچهر شاهسواری، اکبر نبوی، محسن خان جهانی،محمدرضا موئینی،کامران ملکی،حمیدی مقدم و… در این برنامه حاضر شدند.

۱۸:۲۸ ازدحام شدید جمیعت باعث حرکت بسیار کند کاروان شهدا شده است. کاروان شهدا هم اکنون در حال تغییر مسیر به سمت خیابان جمهوری اسلامی است.

۱۸:۲۰ سعید حدادیان مداح اهل بیت هم اکنون در حال مداحی و نوحه خوانی هستند.فریاد «مرگ بر آمریکا»ی جمعیت، مکان تشییع شهدا را فرا گرفته است.

سعید حدادیان در سخنان کوتاهی در خلال نوحه خوانی گفت: این پیام این شهدای غواص برای ماست. آنها امروز به سراغ ما آمده اند تا بگویند که ما دست بسته مان هم برای خدا کار می کند، ما بن بست نداریم. ما هم امروز خطاب به آنی که می گوید شما از جیب ملت خبر ندارید می گوییم که جیب ملت پر از عکس احمدی روشن است، پر از وصیت نامه شهداست پر از سربند یازهرا و یا حسین است. این مردم ایستاده اند، شما کم نیاورید…

این سخنان با استقبال وسیع مردم روبرو شد.

۱۷:۵۵ هم اکنون مراسم شعرخوانی حماسی و نوحه خوانی توسط محمود کریمی، مداح اهل بیت(ع) در حال اجراست. سعید حدادیان هم در این مراسم حضور دارد. مردم در حال هم نوایی با کریمی هستند.

مردم پلاکاردهایی بر دست دارند که بر روی آن ها با نمایش تصویری از تابوت شهدا نوشته شده است: «این سند جنایت کدخداست». همچنین جملات زیادی از امام خمینی(ره) در ضدیت با امپریالیسم جهانی و عدم سازش با آمریکا بر روی برخی پلاکاردها چاپ شده است. بر روی یکی از دست نوشته های مردمی نوشته شده است: «هر کس به وقت یاری رهبرش در خواب باشد با لگد دشمن بیدار می شود»

۱۷:۲۷ سخنرانی  محسن رضایی آغاز شد. محسن رضایی با اشاره به مناسبت ۲۶ شهریور و سالگرد شهادت شهید صفارهرندی، ایمانی، نیک نژاد و بخارایی، شهدای معترض به کاپیتولاسیون گفت:مناسبت امروز با حضور این شهدا قرین است. شهدایی که فضای کشور را در این چند وقت کاملا دگرگون کرده اند چه در فضای حضوری و کف خیابان ها و چه در فضای مجازی، این مردم ثابت کرده اند که امروز پیرو راستین این شهدا هستند، در شرایطی که امروز در فضای بین المللی ما نیاز به نمایش وحدت و خشم انقلابی داشتیم، این حضور امروز بسیار معنا دار است. امروز داعش به ۳۵ کیلومتری بغداد رسیده است و باید از سوی ملت ایران پیامی به آنها داده می شد. امروز در یمن مردم بی پناه یمن در حال بمباران شدن هر روزه هستند و لازم بود که بار دیگر از سوی شهدا فریاد الله اکبری بلند شود و گفته شود که فکر نکنید می توانید به حیات ننگین تان ادامه بدهید.

رضایی ادامه داد:اسامی غواص ها را همه خواهید شنید ۱۷۵ تن از این شهدا غواصان و خط شکنان هستند.همه آنها را شما خواهید شناخت، اما غواصان چه بودند و چه کردند؟ آنها حساس ترین ماموریت خط شکنی را برعهده داشتند. یک ساعت قبل از شروع عملیات در تاریکی شب، غواص ها از دل سرزمین خودی و تاریکی شب باید به سمت دشمن حرکت می کردند. از سال سوم جنگ به این طرف جنگ به بن بست رسید و ما به این نتیجه رسیدیم که جنک را باید به آب ها بکشانیم و نیروی جدیدی به نام غواص ها به نیروهای ما اضافه شدند. ما در عملیات والفجر۸ با ۳۰۰۰ غواص برای اولین بار به مواضع دشمن حمله کردیم و در عملیات کربلای ۴ هم با نیروی کمتری. اما مساله به این سادگی ها نبود، غواص ها به سمت دشمن می رفتند و فقط سرشان از آب بلند بودند، اما نور ستارگان هم سطح آب را روشن می کرد و دشمن می دید که چیزهایی سیاهی به سمت آنها می آید و  در کربلای ۴، ماجرا سخت تر هم شده بود. چون دشمن از عملیات والفجر ترسیده بود و نورافکن هایی را بر ساحل گذاشته بود و تمام سطح اروند را روشن کرده بود و غواص ها در چنین شرایطی رفتند و دل به آب زدند. آنها شجاع ترین نیروهای ما بودند. آنها باید مهم ترین سنگر دشمن یعنی تیربارها را خاموش می کردند و راه را برای نفوذ ما آماده می کردند.

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: در این روزها در خلال همه این احساسات پاک ملت ایران که امروز در اینجا به اوج رسیده است، صداهایی هم از اجنبی برخاسته است. همانهایی که می گویند درست است که این شهدا مظلومانه شهید شدند اما در خاک عراق چه می کردند. عجیب است. شما توقع داشتید به متجاوزین گل می دادیم و تشویقشان می کردیم؟ اگر این غواصان در عمق خاک عراق نمی جنگیدند امروز ایران امنیت داشت؟ ما باید دشمن را تعقیب می کردیم و تنبیه می کردیم. دشمنی که به ایران تجاوز کرده بود و ۵ استان ایران را اشغال کرده بود اگر بدون تنبه و مجازات به خانه خود می رفت امروز هر کسی به خود اجزاه نمی داد که وارد ایران شود و بگوید مگر با صدام چه کردید که امروز با ما می خواهید کنید؟بنابراین تعقیب متجاوز درسی بود که غواصان ما به دشمن دادند. غواصان ما برای استقلال و پیشرفت کشور جان خود را دو دستی دادند . دست هایشان را بستند اما تسلیم نشدند و در مقابل دشمن زانو نزدند. آبادانی و پیشرفت این کشور نیاز به مقاومت و شهدات دارد. و این شعار غواصان بود.

محسن رضایی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: اخیرا شنیدم که می گفتند که این شهدا در یک عملیات شکست خورده شهید شدند. اگر کربلای ۴ شکست خورد چه طور ۱۲ روز بعد ایران بزرگترین عملیات تاریخ جنگ را در همان نقطه انجام داد؟ چرا این حرف ها را می زنند و انقلاب را تحریف و تخریب می کنند؟ چون می خواهند راه شهدا و راه مقاومت و ایستادگی و راه شهدا را در کشور کور کنند. اما موفق نمی شوند و  امروز همه اعتراف می کنند  که ایران لنگرگاه منطقه است.حساب شده جنگ را زیر سوال می برند و تخریب و تحریف می کنند تا راه شهدا در این کشور ادامه پیدا نکند، اما امروز همه دنیا به این نتیجه رسیده است که اگر ایران نبود، این ناامنی های اخیر منطقه تمام ۵۰۰ میلیون مردم منطقه را دربر می گرفت. ملتی که فرهنگ و تاریخ و تمدنش می تواند به منطقه و جهان کمک کند چرا در مقابلش مزاحمت و کارشکنی می شود؟ شهدای ما در یک آزمون سخت تاریخی، برای اولین بار ملت ایران را به سربلندی رساند و زنجیره شکست های تاریخی و جدا شدن بخش های مختلف از ایران که برای دویست سال ادام داشت را قطع کردند.

فرمانده سابق سپاه پاسداران ادامه داد: بنابراین نتیجه می گیریم که هم رزمندگان ما و هم بسیجیان ما و هم ارتشیان دلاور ما امروز پای مسیر شهدا ایستاده اند. مسیر شهدا هم پرچمداری به نام ولایت دارد، ولی امر مسلمین مثل لنگری کل بار انسجام اقتدار ایران را به دوش دارد و امروز بیش از گذشته با رهبری ایشان در منطقه اقتدار یک ملت مستقل در حال به نمایش گذاشته شدن است.

در این بخش از سخنران محسن رضایی، شعارهای «مرگ بر آمریکا» جمیعت حاضر میدان بهارستان را در برگرفت و رضایی نیز با استقبال از این شعار این چنین گفت: این صداها را مذاکره کنندگان ما که پشت میز روبروی آنها می نشینند باید به خوبی بشنوند و بفهمند، این صداها جدی و واقعی است و از عمق دل جوانانی برمی خیزد که حاضرند تا آخرین قطره خونشان را فدای استقلال و سربلندی ایران اسلامی کنند. این سخنان رضایی با استقبال حضر و فریاد « نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا» همراه شد.

محسن رضایی ادامه داد: امیدوارم که خبرنگاران خارجی این فریادها را که صدای واقعی ملت ایران است به گوش جهانیان برسانند و بدانند که ملت ایران هیچ وقت عقب نشینی نمی کند و در مسیر امام و انقلاب و رهبری ادامه می دهد. ( شعار «خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست») نباید در ایران ما علائم غلط به دنیا داده شود. نباید حرف های غیرواقعی از سوی ملت ایران نمایش داده شود. نگویند ما آب خوردن نداریم، نگویند کشور محاصره شده است و ما نمی توانیم روی پای خود بایستیم(شعار هیهات من الذله). ملت ایران و جوانان ایران و اندیشمندان و نخبگان آنقدر از انرژی و معرف و ایمان و عرفان ومعنویت غنی است که تمام دنیا را می تواند سیراب کند و به همه دنیا و انسان های عالم  کمک کند.

رضایی ادامه داد: از سوی همه رزمندگان دفاع مقدس اعلام می کنم که کسی از نجابت ما سوءاستفاده نکند. اگر روزی خشم ملت ایران به جوشش درآید شما یک افسوس تاریخی خواهید خورد. همان طور که در جنگ خوردید.پیام ملت ایران این است که ما دوران قاجار و پهلوی را دیگر در این کشور تکرار نخواهیم کرد. سیاست خارجی قاجاری و پهلوی به این کشور برنخواهد گشت. ۳۰۰ سال عقب ماندگی و ابستگی و تجزیه را کنار گذاشته ایم. ما با کسی جنگ نداریم اما می گوییم حرف منطقی ملت ایران را گوش دهید. ما غنی سازی می خواهیم در چاجوب اصول بین المللی. ما دنبال بمب اتم و جنگ نستیم دنبال پیشرفت خودمان هستیم و همین غواصان دست بسته ما دارند به شما می گویند که اگر دست های ما بسته باشد و ما را تیرباران هم کنید ما تسلیم زور و زیاده خواهی نخواهیم شد ( شعار هیهات من الذله)

رضایی در پایان گفت: از همین جا به همه دنیا اعلام می کنیم که ما دنبال حقوق ملت ها و انسان ها و به دنبال امنیت و آرامش هستیم در عین حفظ منافع ملی هستیم. دنبال مقابله با  متجاوزانی که در منطقه هستند از اسرائیل  تا عربستان. ما امروز پرچم امینت را بلند کرده ایم و می گوییم تجاوز و ترورسیم باید تمام شود. نگویند نیروهای حزب اللهی می خواهند در این کشور جنگ درست کنند. ما دنبال آرامش و امینت هستیم اما نمی خواهیم با دست باز شرف ما را زیر پا بگذارند و ما را تسلیم کنند هیهات من الذله…دنیا مطمئن باشد، تا رهبری و ولایت فقیه در این کشور هست، تا شهادت طلبی در این کشور هست هیچ کشوری نمی تواند به ایران اسلامی حمله کند. پس بنشیند و فکرهای خود را روی هم بگذارید و چه در فتنه داخل کشور و چه تجاز در خارج کشور، هر کاری می خواهید انجام دهید، کمی فکر کنید تا پشیمان نشوید.

۱۷:۱۸ به دلیل ازدحام جمعیت حرکت کاروان شهدا همچنان روبروی درب شمالی مجلس است و حرکتش متوقف شده است.

 ۱۷:۱۴ کاروان شهدا وارد میدان بهارستان شد و از درب شمالی مجلس وارد میدان شد.

۱۷:۰۹ حضور خانواده شهدا، به ویژه مادران شهدا در این مراسم قابل توجه است. هیئات مذهبی نیز حضور پرشوری دارند.

 ۱۷:۰۱ سخنرانی محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه در طول هشت سال دفاع مقدس  تا دقایقی دیگر آغاز می شود.جمعیت همچنان در حال اضافه شدن است و ازدحام جمعیت به حد غیرقابل کنترلی رسیده است.هنوز پیکر شهدا به میدان بهارستان نرسیده است.

۱۶:۵۹  محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران به جمع تشییع کنندگان پیوسته است.

۱۶:۵۷ کاروان شهدا به میدان شهدا رسیده است و از آنجا به سمت خیابان مجاهدین اسلام در حال حرکت هستند.

۱۶:۵۳ پخش مستقیم مراسم از شبکه دو و شبکه خبر تلویزیون آغاز شد.

۱۶:۴۶ به دلیل ازدحام شدید مردمی، مسیر حرکت و آمدن کاروان شهدا مسدود شده است و تلاش برای آماده کردن مسیر برای ورود کاروان شهدا در جریان است.

۱۶:۴۰ هم اکنون گروه سرود رهپویان قم، در حال اجرای دو سرود حماسی هستند. سرود «برخیزید ای شهیدان راه خدایی…» با همخوانی و استقبال مردم مواجه شده است.

۱۶:۳۳ در بخش دیگری از تهران، کاروان شهدای تازه تفحص شده در حال رسیدن به سمت میدان بهارستان هستند.کارکنان نیروی هوایی به همراه امیر سرتیپ شاه صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش از چهارراه کوکاکولا تا سه راه سلیمانیه در محدوده ستاد فرماندهی نیروی هوایی به پیشواز پیکرهای این شهدا آمده اند.

 ۱۶:۲۵ ظاهرا محل ورود کاروان شهدا به مراسم در بالای میدان بهارستان است و به همین دلیل جمع زیادی از مردم بالای میدان بهارستان تجمع کرده اند. هم اکنون از تریبون مراسم، نوحه امروز میثم مطیعی برای شهدای غواص در حال پخش شدن است. سیل جمعیت همچنان در حال پیوستن به مردم هستند.

۱۶:۱۵ بخشی از جامعه هنری، روبروی وزارت ارشاد در حال گردهم آمدن هستند و آماده پیوستن به جمعیت هستند.

۱۶:۰۸ مراسم با شعار “نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا” آغاز شده است. به دلیل ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به میدان بهارستان، تعداد زیادی از مردم از وسایل نقلیه پیاده شده اند و به صورت پیاده در حال پیوستن به مردم حاضر در میدان بهارستان هستند.مسیر میدان سپاه به سمت بهارستان بسته شده است.

 ۱۶:۰۰ مراسم با اعلام مسیرهای تشییع در حال آغاز شدن است.

۱۵:۵۸ هنوز مراسم به صورت رسمی آغاز نشده است، اما خیابان های منتهی به میدون بهارستان کاملا بسته شده است.پرچم های قرمز و زرد رنگ «هیهات من الذله » و «ما تا آخر ایستاده ایم»؛ «لیبک یا خامنه ای», «خون شهیدان ما قابل اکسید نیست»؛«آب خوردن ما وابسته است به سلام بر حسین نه تحریم ها»؛ در دست مردم مشاهده می شود و نوای نوحه و مداحی فضای میدان را دربرگرفته است.

تشییع پیکر شهدا

این مراسم، امروز عصر به صورت زنده از «شبکه خبر» صداوسیمای ایران پخش می شود.

خبر کشف پیکرهای پاک این شهدا، موج پردامنه ای در رسانه های ایرانی به راه انداخته است و جریانی از توجه واستقبال از این اتفاق در روزهای اخیر، در رسانه های مردمی و رسمی ایرانی شکل گرفته است.